Záleží na čem záleží

Záleží na čem záleží

Akce „Módní odpoledne pro seniory“

20.8. 2019

 

Výchozím okamžikem pro fotografický projekt „ Záleží na čem záleží“pro mě bylo setkání s mojí babičkou v ateliéru za účelem focení. Nachystala jsem pro ni jedno krásné křeslo a vytvořila malířské plátno, které jsem několik dní předtím domalovala. Ve své ateliérové tvorbě propojuji malířskou zkušenost s fotografií. Ke své babičce mám silnou citovou vazbu a celou scénu jsem chystala opravdu jen pro ni. Když jsem si ji na slavnostní ateliérové focení dovezla, pocítila jsem, jak je překvapená a jak se pod jemnými úpravami vlasů, dotyky líčidel a šperků začíná proměňovat v ženu, kterou kdysi byla a která v ní stále žije.

Najednou jsem v ní viděla zcela jinou bytost. Rozzářenou a povznesenou. Tyto okamžiky se staly výchozími pro generační rodinné setkávání v atelieru, focení rodových linií, následně výstavu a

akci pro seniory v domě soc. služeb v Prostějově - „Módní odpoledne“.

 

Pochopila jsem, že ve stáří záleží opravdu jen na tom, aby na vás někomu záleželo…

Vidím krásu mezi vrásky a hodnotu v prožité historii. Setkání na módním odpoledni v Centru soc. služeb bylo velkým vytržením ze stereotypu dní seniorů. Radost z proměn si užily dámy, které v nás všech zanechaly silné pocity. Měla jsem dojem, že jsme jim dopřáli to nejcennější. Čas, dotyk a pozornost.

 

Velmi si vážím všech, kteří přišli aby nabídli kus svého profesního umění.

Ať už se jednalo o vlasové a kosmetické úpravy, setkání s indickou módou a kulturou a v neposlední řadě za profesionální zdokumentování prostřednictví fotografií a zejména videodokumentu.

 

..“ Na tohle budu dlouho vzpomínat...a co bylo nejkrásnější?

Takový pozitivní duch tu byl...“

 

Věta jedné z klientek mi uvízla na dlouho v paměti a byla pro mě, pro nás všechny, největší odměnou.

 

Děkuji za možnost vracet se k tomuto příběhu a možnost jej předávat dál.

 

Iv.Stodůlková